Phar Lap vs. Vain

Vain v akci

Vain v akci

Vainova kariéra byla krátká, jak je již pro Austrálii pravidlem. Do chovu odcházel ve třech letech – čili po sezóně.  Byl to plnokrevník, který opanoval australský turf podobně jako Phar Lap. Vain zářil v letech 1968 – 1970. Jeho otcem byl jeden z předních plemeníků Wilkes (FR) a jeho matkou byla klisna Elated (AU) (po Orgoglio, který dal v chovu 21 koní a ti vyhráli 37 stakes dostihů). Sama Eleated vyhrála 10 dostihů, z čehož 8 v Melbourne. Bohužel i když Eleated dala mnoho dobrých koní, Vain byl jejím jediným stakes vítězem.

Vaina odchovali rodáci z Melbourne, bratři Walter, Fred a George Johnsonovi. Jeho trenérem byl Jim Moloney v melbernské čtvrti Mordialloc. Jeho tréninkovým i formálním žokejem byl Pat Hyland, který jej také dovedl ke všem jeho vítězstvím.

Vainův praděd z otcovy strany: Court Martial (GB)

Vainův praděd z otcovy strany: Court Martial (GB)

Dostihová kariéra:
Jako dvou a tříletý odběhl Vain 14 startů, 12x vyhrál a 2x doběhl druhý, což z něj v očích publika i dostihových odborníků učinilo šampióna.

Mnohá z jeho vítěství byla tak dominantní, že je nelze dostat z mysli. V roce 1969 v Champagne Stakes na závodišti v Randwicku,vyhrál Vain o 12 délek na vzdálenost 1 600 m. Jen o čtyři dny později na dostihovém mítingu Spring Carnival (1969), odskočil do Patinack Farm Stakes (1400 m) a zvítězil opět o prospastných 12 délek. Aby si kůň v dalším dostihu trochu odpočinul, žokej Pat Hyland pekelné tempo svého koně maličko zpomalil. Díky tomu si Vain připsal na konto pouze „čtyřdélkové“ vítězství. Za 48 hodin poté Vain předvedl asi nejpůsobivější výkon v kariéře, když zvítězil v Emirates Stakes s handicapem o 5 kg vyšším než weight-for-age.

Ti, co rádi srovnávají, se dodnes přou, zda byl Vain dokonce ještě lepší než úžasná sprintérská hvězda současnosti Black Caviar. Fanoušci se tak stále ptají muže, který jezdil v sedle Vaina, Pata Hylanda, který kůň je podle něj lepší.

V dobách kdy Black Caviar získala sedm po sobě jdoucích vítězství, Hyland sám prozradil, že v rodokmenu Black Caviar je vazba právě na Vaina a to jak z otcovy, tak z matčiny strany.

PEDIGREE ILUUST_1

Hyland také dále vypozoroval, že oba koně jsou si podobní i v jiné věci – ani jeden z nich totiž nečekal na své soupeře, ale ihned v cílové rovince ukázal svou třídu. Další zvláštností, na kterou Hyland poukázal, je fakt, že oba koně měli schopnost zvýšit okamžitě rychlost, jakmile se k nim zezadu začalo přibližovat pole soupeřů.

Po skončení dostihové kariéry odešel Vain do Widden Studu. V chovu dal přes 300 vítězů, kteří si připsali cca 1800 vítězství.

Vain v kostce:

Narozen: 1966
Uhynul:1991
Chovatelé:Walter, Fred a George Johnsonovi
Majitelé: Walter, Fred a George Johnsonovi
Trenér: Jim Moloney
Rekord: 14 startů – 12 vítězství- 2 druhá místa
Výhry: 148 485 USD

Nejdůležitější vítězství:

Maribyrnong Plate (1968)
VRC Sires Produce Stakes (1969)
Golden Slipper Stakes (1969)
Champagne Stakes (1969)
Freeway Stakes (1969)
Ascot Vale Stakes (1969)
Caulfield Guineas (1969)
Craven ‚A‘ Stakes (1969)
Linlithgow Stakes (1969)
George Adams Handicap (1969)

Další pocty a ocenění:
1969 – 1970 – Kůň roku
1983-1984 –  vedoucí plemeník Austrálie
2003 – uveden do Australské síně slávy

Vain pedigree

Zdroj fotografií: Faifax
Zdroj informací: Australská síň slávy
Překlad: Phar.Lap