Robot sjednotil Phar Lapovy ostatky digitálně

Robot v Národním muzeu v Canbeře.

Robot v Národním muzeu v Canbeře.

Tělo Phar Lapa, jednoho z nejslavnějších koní dostihové historie nejen v Austrálii, bude sjednoceno alespoň virtuálně pomocí výzkumného programu vědecké organizace (CSIRO) přímo v Národním muzeu Austrálie.

Phar Lap, narozený na Timaru na Novém Zélandu v roce 1926 byl trénován v Sydney panem H. Telfordem. Během své kariéry byl tento obrovitý ryzák favoritem hned tří Melbourne Cupů a v roce 1930 během slavného jarního dostihového mítingu Flemington Spring Carnival zvítězil během 4 dnů ve všech dostizích, do kterých byl přihlášen vč. slavného Melbourne Cupu.

Zločinci z Melbournského podsvětí se jej (naštěstí neúspěšně) pokusili odstranit v sobotu ráno, těsně před Melbourne Cupem 1930. Jenže 5. 4. 1932 Phar Lap náhle uhynul v Kalifornii, skolen záhadnou nemocí a nepředstavitelnými bolestmi. Pitva ukázala, že jeho vnitřní orgány byly zasaženy jakousi neidentifikovatelnou substancí a tak se předpokládalo, že kůň byl otráven. V roce 2008 vědci tuto skutečnost pomocí synchrotronu potvrdili, když vzorky z Phar Lapova exponátu podrobili chemické analýze. Výsledky byly přesvědčivé, podle nich Phar Lap zkonzumoval smrtelnou dávku arzénu 35 – 40 hodin před svou mučivou smrtí.

Po mnoho let byly části jeho těla rozděleny ve třech muzeích ve dvou zemích: jeho srdce je v současné době konzervováno ve sklenici formaldehydu v Národním muzeu Austrálie (NMA) v Canbeře, jeho kůže je součástí exponátu v životní velikosti v australském Melbourne Muzeu a jeho kostra je součástí sbírek Muzea Te Papa Tongareva na Novém Zélandu.

Nicméně 4. 11. 2013 měli tři studenti ze škol Willunga (South Austrália), Mornington Peninsula (Victoria) a Townsville ( Queensland) šanci vidět všechny tyto předměty: exponát, srdce i kostru na jednom místě, zatímco mluvili s historiky o třech různých exhibicích. A to ani nemuseli opustit třídu!

Studenti pod vedením odborného průvodce NMA totiž využili muzejního robota CSIRO. Přihlásili se ze své počítačové učebny, kde mohli sledovat vše pomocí unikátní 360 stupňové panoramatické kamery umístěné na hlavě robota.Klikáním na jednotlivé předměty v expozici získávali detailní pohled i informace.

Zejména v den konání našeho svátku – Melbourne Cupu, dáváme studentům lepší vhled a obohacujeme jejich kulturní smýšlení i vzdělání o zkušenosti, které si budou pamatovat do konce života,“ říká Robert Bunzli, manažer robotického programu Národního muzea. „Studenti milují zvířata, která sehrála významnou roli v australské historii. Phar Lap je tím nejoblíbenějším z nich. Většina o něm sice slyšela, ale nikdy jej osobně neviděla.“

Zpětná vazba od učitelů i žáku byla velmi pozitivní,“ pokračuje Bunzli.“Do dnešního dne jsme uspořádali 70 virtuálních prohlídek pro téměř 100 účastníků ve školách i knihovnách po celé Austrálii a chceme tento počet dále rozšiřovat.“

Jonathan Roberts, Ph.D., expert na robotiku v CSIRO si pochvaluje úspěchy muzejních robotů. Uvedl, že dle jeho názoru kombinace virtuálního učení a panoramatické kamery umístěné na robotu, zvyšuje zájem dětí o vzdělávání. Navíc kulturně významné památky jsou díky tomuto programu nyní dostupné všem studentům bez ohledu na to, kde v Austrálii žijí.

Nyní chceme rozšířit uplatnění našich mobilních teleprezentačních systémů i do dalších oblastí – včetně dálkového školení, maloobchodu, těžby a zpracovatelského průmyslu,“ dodává Roberts. „Jsme sice stále ve stádiu vývoje a zdokonalování, ale předpokládám, že by systém mohl být využitelný také pro zdravotní organizace, zprostředkovávat spojení v regionálních či odlehlých komunitách – např. ve zdravotnictví by umožnil dálkové vizity.“

 

Zdroj informací: http://www.thehorse.com/
Publikováno: 4. 11.2013