Telford zuří, žádné slovo o smrti koně!

H. R. Telford, trenér Phar Lapa - 1932

H. R. Telford, trenér Phar Lapa – 1932

MELBOURNE, středa, 7.4. 1932.

H. R. Telford strávil většinu dneška mimo Braeside v Mordialloc, ve svém tréninkovém zařízení, které bylo dříve i domovem Phar Lapa, a až pozdě večer, když se vrátil, se dozvěděl o smrti šampiona v USA. Byl ohromen tou zprávou.

Převážil u něj silný pocit hněvu a rozhořčení nad týmem, který se měl o koně starat ve Spojených státech, že mu zapomněli zaslat telegram oznamující Phar Lapovu smrt nebo mu potvrdit zprávu o jeho smrti.

Nejprve odmítal uvěřit, že je kůň mrtvý, a prohlašoval, že to byl jen krutý výmysl či fáma. Když byl ale poté ujištěn, že zpráva je pravá a nefalšovaná, řekl jen: „Mám jen vaše slovo. Z Ameriky mi nikdo neposlal ani řádku,“ prohlásil hořce.

„Nedostal jsem z Ameriky ani řádku,“ pokračoval hořce.

Mám tam čtyři své lidi a přesto mi o tom nic neřekli. Ještě nemám žádné informace. Myslím, že je to zvláštní. Ale teď nemůžu nic říct, protože k tomu nemám co říct.“

Telford ten den obdržel pouze zprávu od T. Woodcocka, ve které ještě uváděl, že se Phar Lap těší nejlepšímu zdraví. Ve stejný den také Telford také obdržel svůj podíl na sázce, když Phar Lap vyhrál v Mexiku. Ale 7.4.1932 už byl Phar Lap 2 dny po smrti.

Pár dní poté již Telford nepochyboval. „Ztratili jsme nejlepšího přítele,“ bědoval.

Spolumajitel a trenér HR Telford stoicky truchlí nad ztrátou velkého Phar Lapa a v tomto týdeníku s názvem Phar Lap: Idol of the Australian Turf říká, že měl „srdce velké jako lev“.Jeho malý syn Gerald ‚Cappy‘ Telford sedí na Millie, bílém poníkovi, který s Phar Lapem ‚cestoval téměř všude, kam šel‘. Telford dodává, že jeho syn Cappy byl Phar Lapovým „největším obdivovatelem, který ho dokázal zvládat úplně sám, což jen vypovídá o jeho dobrosrdečné povaze mírného giganta“.

Telford a jeho rodina utrpěli jen čtyři měsíce dříve strašnou ztrátu –  v prosinci 1931 zemřela Telfordova malá dcera Louise. A 5. 4. 1932 ztratil i svého Phar Lapa. Zhroutil se mu svět a zemřel jako chudý muž, neboť již nikdy neobjevil nového Phar Lapa.