Phar Lap: vezme teorie o otravě za své?

Šampiónův ošetřovatel řekl, že ignoroval příkazy a tonikum Phar Lapovi do žrádla nedával, píše Damien Murphy.

Čest byt nejlepším dostihovým koněm Austrálie zajistila Phar Lapovi nekonečný život i po jeho záhadné smrti. Nicméně právě tato smrt s sebou přinesla také nekonečné diskuse o tom, jak šampión opravdu zemřel.

V předvečer 151. Melbourne Cupu, novozéladský fyzik v důchodu, Graeme Putt, prohlásil, že má další důkazy k vyvrácení tvrzení, že Phar Lap zemřel na předávkování tonikem, které obsahovalo arsen.

Objevil totiž zapomenuté interview s důvěryhodným ošetřovatelem Phar Lapa, T. Woodart-353-phary-420x0cockem, který Woodock poskytl novinářům 4 roky poté, co Phar Lap zemřel. V tomto rozhovoru se přiznává, že se tajně zbavoval tonika vnuceného Harrymu Telfordovi pofiderními „yankee“ prodejci.

Zpočátku jsem argumentovat, že Phar Lap tonikum nechtěl, ale jak šel čas, vymyslel jsem si jinou taktiku,“ řekl Woodcock v sérii článků s názvem Vzpomínky na Phar Lapa, který vyšel v novinovém deníku Mercury ke konci roku 1936.

Telforda potěšilo, že jsem si vzal láhev a nestudoval, jestli to tonikum koni opravdu dávám. Každý den jsem pak odlil doporučené množství, takže si Telford myslel, že tonikum koni opravdu dávám.“

Phar Lap zemřel za podivných okolností ve Spojených státech v roce 1932. Jeho smrt zasáhla nejen Austrálii. Byl to kůň z Nového Zélandu, zakoupený do Austrálie, kde také začala jeho oslnivá kariéra.

Dodnes je nejpravděpodobnější teorií, že kůň byl otráven. Tato teorie pak získala podporu i odhalením, že při letošním ročníku Melbourne Carnivalu měl nejmenovaný kůň v testu na doping v moči arzen.

Před pěti lety dostali odpůrci této „arzenové teorie“ ránu pod pás, když vědci použili vzorek z kůže z Phar Lapova exponátu v Melbourne. Ten poté podrobili experimentu v americkém synchrotonovém centru a dospěli k závěru, že kůň uhynul na požití velké dávky arsenu, kterou zkonzumoval 35 hodin před svou smrtí v Menlo parku v Kalifornii.

Tento objev přesně zapadl do předpokladů, že Phar Lapa otrávili gangsteři v USA, protože zkrátka představoval hrozbu pro výnosný sászkový byznys, což naznačuje i stejnojmenný film (1983).

V roce 2006 byl premiér John Brumby odhodlaný podpřit stavbu synchrotronového střediska v Austrálii a zvláště pak financování celého projektu, vždyť díky němu se Austrálie konečně dozvěděla, co se s Phar Lapem (národním hrdinou Austrálie). O tom, že to byl pouze promyšlěný tah, jak upoutat a přesvědčit voliče v nadcházejících volbách, nebudeme raději spekulovat. Náklady na stavbu se vyšplhaly na 220 000 000 USD, ale byly to dobře investované peníze.

Synchroton nebo ne, doktor Putt si stojí na svém, že arsen nebyl hlavní příčinou úhynu šampióna, což již bylo naznačeno dříve. Dle další teorie totiž Phar Lap zemřel (dle soudobých pitevních zpráv) nejspíš na bakteriální střevní infekci.

Putt o této teorie napsal společně se svým partnerem a spoluatorem knihy Phar Lap: Nevyřčený příběh. Ta byla publikována v roce 2009.

Interview s Woodcockem v časopise z roku 1936 našel poté, co ho na něj upozornil známý.“Vzhledem k legendárnímu charakteru Phar Lapova příběhu, je téměř nemožné přesvědčit někoho, aby změnil názor, pokud jde o příčinu smrti legendy jako byl Phar Lap, ale Woodcockovy komentáře publikované v roce 1936 v magazínu The Mercury nelze zpochybnit, “ dádává Putt.

Podle těchto informací to znamená, že Tommy nebyl schopen dávat koni něco, o čem věděl, že není pro něj dobré,“ dodává.
Plachý a jemný muž se šibalským zábleskem v oku, to byl Aaron Treve „Tommy“ Woodcock. Austrálie ho milovala nejen kvůli Phar Lapovi, ale i kvůli jeho charakteru. Tommy zemřel v roce 1985. Od roku 1960 téměř pravidelně chodil na Melbourne Cup a novináři za ním chodívali dolů do stájí, kde jim vyprávěl své vzpomínky na zázračného koně.

Na žokeje příliš vyrostl a byl příliš těžký, takže se Woodcock nakonec stal ošetřovatelem dostihových koní. A při této práci se setkal s Phar Lapa.Když Telford odmítl jet do USA s Phar Lapem, poslal Tommyho jako trenéra a ošetřovatele. Woodcock tak byl světkem Phar Lapova mystického vítězství v Agua Caliente Handicapu 1932 a následně i valachovy záhadné smrti v Menlo Parku pouze 14 dní poté.

Pokud nechceme naznačit, že Tommy Woodcock, člověk, který je i v současnosti, desítky let po své smrti stejně oblíbený a respektovaný u dostihové veřejnosti, byl lhář, musíme přijmout jeho slova jako pravdivá,“ tvrdí Putt.

To ovšem znamená, že – ať se nám to líbí nebo ne – že Phar Lapovy výsledky v zámoří byly dosaženy bez tonika a jiných drogových stimulantů. A to, co se odehrálo ten večer před Phar Lapovou smrtí, je a zůstane záhada, ale dám ruku do ohně, ze Tommy Woodcock to tonikum nenamíchal a koně nepředávkoval, jak mnozí naznačili.“

Publikováno: 31. 10. 2011
Zdroj: http: www.smh.com.au
Překlad: Phar.Lap