První dostih Austrálie

Phar LapDne 30. dubna 1810 se běžel v Austrálii první dostih. Dráha se nacházela v Parramatta, i když podle oficiálních záznamů se dostihu oficiálně zúčasnili pouze dva koně: Parramatta a Belfast. Záznamy mluví o tom, že dostih vyhrál Parramatta. Ostatní atrakce dne byly kohoutí zápasy, závody trakařů či skákání v pytlích.

Vzhledem k úspěchu prvního „dostihového dne“ se 14. října 1810 v Sydney Hyde Park konaly další dostihy a vybrané území byla schváleno jako dostihová dráha. Policisté z 73. pluku seřadili koně na rovném místě, což byl začátek pravidelného dostihového mítingu, který vešel do dějin jako Hyde Park v Sydney, ve kterém se také konaly i další sportovní události. První Plate vyhrál kůň Chase. Předpokládá se, že oficiální australský Jockey Club byl založen v Sydney v roce 1828.

O necelých 51 let později (07.11.1861) se běžel první Melbourne Cup. Vítězem 1. a 2. ročníku se stal kůň Archer ve vlastnictví De Mestreho. Za dobu existence Melbourne Cupu běželo tento dostih mnoho slavných koní. Jedním z nich byl i Zulu v majetku Charles McDonalda trénovaný Thomasem Lamondem, který nejenže porazil vítěze Melbourne Cupu Archera, ale odběhl mnoho závodů i v Parramatta Parku, kde bylo také zbudováno dostihové závodiště. Zulu vyhrál i Melbourne Cup 1881 a zemřel o osm let později.

Asi nejslavnější kůň 20. století byl v Austrálii Phar Lap. Phar Lap se narodil na Novém Zélandu 04.10.1926 a byl údajně ve svých prvních závodech outsiderem. Z celkových 51 závodů však Phar Lap nakonec vyhrál 31 a vydělal 66.738 liber. Phar Lap byl ve své době jedním ze tří nejlépe vydělávajích koní světa. Odborníci jej řadí k velikánům turfu v USA jako byli Secretariat a Seabiscuit.

Phar Lap uhynul v Kalifornii 5. dubna 1932 a s jeho smrtí ztratila Austrálie velkou sportovní ikonu. Na památku velkého závodního koně Phar Lapa bylo jeho tělo vypreparováno a převezeno zpět do Austrálie, kde je dodnes k vidění v expozici Melbournského muzea. Jeho kostru převezli na Nový Zéland a jeho srdce je k vidění v australské Canbeře.

Zdroj informací: Archiv Australské národní knihovny