Treasure Trove: přímo k „srdci“ Phar Lapova příběhu

Pitva mrtvého koně a následná prezervace jeho těla pro generace příští rozhodně samo o sobě může znít jako hodně bizarní nápad, nicméně právě tento počin umožnil Australanům navždy „zachovat“ jednoho z nejlepších dostihových koní světa – Phar Lapa.
Phar Lapovo srdce, které je známé především díky své nadprůměrné velikosti (váží totiž neuvěřitelných 6,35 kg), je v držení Národního australského muzea. Legendární Bobby se sice narodil na Novém Zélandu, ale závodil především v Austrálii, kde vyhrál 36 z 51 startů (+ 1 vítězství v USA), přičemž dokázal vyhrál ve 14 závodech v řadě!

Isa Menziesová

Isa Menziesová, kurátorka Národního muzea se o Phar Lapův příběh podělila s posluchači rádia 666 Drive v rámci projektu Treasure Trove. Přiblížila velmi detailně zvláštnosti v životě této legendy a zdůraznila jeho obrovský kulturní vliv, který pomohl formovat Austrálii.

Phar Lap se objevil na dostihové dráze v době, kdy se média začínala postupně transformovat do podoby, jak je známe dnes… Noviny se začínaly snažit upoutat čtenáře nejen aktuálními a čtivými články, ale také grafickým designem. Začaly se využívat fotografie a obrázky, různé titulky a jiné grafické prvky, které měly za úkol oživit titulní stránku a přilákat čtenáře. Rozvíjela se i technologie filmu, takže lidé mohli v kinech např. sledovat tzv. filmové týdeníky z dostihového i jiného prostředí,“ dodává Isa.

Phar Lapova hvězdná kariéra však neskončila happyendem: šampión uhynul na předávkování arzenem ve věku 5 let, kdy byl na vrcholu své dostihové kariéry.

Radiové vysílání pomalu ustupovalo bezdrátovým technologiím, které se začínaly formovat. Právě tyto faktory v kombinaci s Phar Lapovými úžasnými úspěchy na dráze vedly k tomu, že se stal oslavovanou celebritou, jejíž náhlá smrt vyvolala řadu spekulací a nakonec vedla až k nesmrtelnosti.“


Poslechněte si více z tohoto zajímavého rozhovoru:

Zpracováno podle materiálů poskytnutých producentkou Melanií Simovou.
Překlad: Phar.Lap
Zdroj nahrávky:www.abc.net.au.com