Tiumena i ostatní utahala „francouzská“ superklisna

Orphee des Blins s Janem Faltejskem
přesvědčivě vítězí ve VP
Pardubice – Dnes se běžel 122. ročník Velké pardubické České pojišťovny. Tribuny praskaly ve švech, počasí se vydařilo. Pohledy všech se upíraly na jedinou dvojici: Váňa a Tiumen. Atmosféra před Velkou by se dala doslova krájet. Dokáže legendární dvojice překonat Železníka a zvítězit po čtvrté v řadě? Pokloní se historie Váňovi jako se mu již klaní celá republika?
Očekávání byla vysoká, ačkoliv cesta k vítězství byla maximálně ztížena. Navýšená čtyřmilonová dotace do dostihu přilákala i Brity. A že to nebyla žádná ořezávátka, nýbrž ostřílení profesionálové, kteří aspirovali na nejvyšší příčky, potvrdil médiím také manažer britské expedice. Právě tito „černí koně“ mohli ostře zamíchat pořadím, jenže vše bylo nakonec úplně jinak. 
 
Od startu totiž převzala vedení mohutná desetiletá hnědka Orphee des Blins s Janem Faltejskem v sedle a soupeřům prostě nedala šanci. Brilantně přeletěla Taxis…

„To byl let jak prase, lupnula ho tam jako kdysi nebožtík Klip„. 

„Létající Faltejsek…
Excelentní svěřenkyně, kterou trénuje v tuzemsku působící polský trenér W. Wroblewsky, prolétla kurz Velké doslova jako okřídlený Pegas (kterého má mj. stáj ve znaku) a bez sebemenší chybičky si poradila i se zbytkem náročné trati. Problémy jí nečinila ani těžká, hluboká dráha. Prostě byla ze všech koní nejlepší, ačkoliv její žokej chvílemi sám pochyboval, zdali to pekelné tempo prostojí až do cíle. 

„Ty kozo, nepřeháněj to, říkal jsem jí.“

Jenže Orphee des Blins byla zkrátka k nezastavení a tak to Faltejsek nakonec vzdal a nechal se unášet k cíli.  Občas sice zapochyboval, zdali běží správným směrem, protože se mu zdálo, že se soupeři nějak propadli do dáli. 

„Neslyšel jsem ani šustit listí pod kopyty ostatních koní! Začal jsem se obávat, zdali jedu vůbec správně…“ 

To přiznal devětadvacetiletý žokej v rozhovoru po doběhu. Během necelých deseti minut trvajícího dostihu se prý opravdu bál, jestli spletitým pardubickým kursem míří v sedle klisny francouzského původu opravdu tím správný směrem.

Jakmile se hnědka vřítila do cíle, bylo nad slunce jasné, že když se jí vyvede poslední skok, Tiumen spolu s ostatními soupři už ji jen těžko doženou. I když ostřílený Josef Váňa se držel své vyzkoušené taktiky a jel na jistotu, Orphee des Blins byla nejen nad Tiumenovy, ale i nad síly ostatních koní. Dá se říci, že své soupeře doslova utahala. Drobná bělka Sixteen nakonec dostih nedokončila, těžká trať byla zřejmě nad její síly. Josef Bartoš ji zastavil a dál ji netrápil. Bílá dáma Velké se tak definitvně odebrala do zaslouženého dostihového důchodu. 
Nikým neohrožovná Orphee des Blins se řítí do cíle VP
Jan Faltejsek a zasloužená odměna…
 Zleva vítězný žokej Jan Faltejsek, druhý Jiří Kousek
a třetí v pořadí „nezmar“ Josef Váňa.
Stala se zaslouženou vítězkou a také prvním polokrevným vítězem od triumfu Cipíska v roce 1996. 122. Velká pardubická byla zkrátka od startua až cíle její! Tiumen sice Železníka o titul „jediného čtyřnásobného vítěze VP“ nepřipravil a MVDr. Čestmír Olehla si tak mohl oddechnout, ale kdoví, třeba na něj v budoucnu bude aspirovat právě Orphee des Blins. Nakročeno rozhodně má.
Autorka: Phar.Lap (Inéz Chehaibi)
Zdroj fotografií: Internet