Phar Lapova porážka v Melbourne Cupu 1929 má konspirační teorii

Sázkaři přišli o milión liber, když obrovitý ryzák Par Lap nezvítězil v Melbourne Cupu 1929, a jeho žokej Bobby Lewis se (dobrovolně) stal obětním beránkem.
NIGHTMARCH, vítěz Melbourne Cupu 1929

NIGHTMARCH, vítěz Melbourne Cupu 1929

Folklórní zdroje totiž tvrdí, že Lewis a jeho kamarád Eric Conolly, velmi známý hazardér a sázkař, a mimo jiné i manažér Nightmarche, se spolu domluvili. Zkrátka, že by nebylo od věci, pochybovat o pravdivém doběhu Melbourne Cupu 1929. Tommy Woodcock prohlásil:“Často jsme všichni přemýšleli o souvislostech. Bobby a Eric byli nejen dobří kamarádi, ale nebyl pro ně problém sem tam udělat nějakou levárnu.“

Connolly totiž vsadil na vítězství Nightmarche částku 9000 liber – a to již pár týdnů před samotným Melbourne Cupem. Rozhodil samozřejmě peníze mezi větší počet bookmakerů, aby to nebylo podezřelé. Jako jediný s podivným přesvědčením nesdílel nadšení i očekávání Phar Lapova dalšího triumfu. V těch dobách byste si za částku 9000 liber koupili půl bloku domů v Sydney! Takže proč byste sázeli tyto peníze na tak nejistou šanci? Ano, Connolly byl hráč, ale hloupý rozhodně nebyl!  Poté, co Phar Lap, ač plný energie, doběhl záhadně třetí, protože měl v průběhu dostihu neustálé problémy se svým jezdcem,  vyvolala Connolyho podivuhodně jistá sázka vlnu spekulací. Netřeba ani dodávat, že oním jezdcem, se kterým měl  Phar Lap problém, byl samozřejmě Lewis. Nightmarch tak k údivu všech Phar Lapa nakonec porazil.
Hned následující rok rozjel Connolly svou další hru při které již dokonce spolupracoval přímo s Dave J. Davisem. Jich společný  sázkový tah vešel do australské dostihové historie jako dostihový podvod století. Armounis vyhrál Cauldfield Cup 1930 a Phar Lap Melbourne Cup 1930. Okolnosti, za jakých k tomu došlo, jistě nikomu připomínat nemusíme a navíc Phar Lapa Davisova nehkovážnost a touha po penězích málem stála život. Connolly totiž přesvědčil Davise, aby přesvědčil Harryho Telforda, aby Phar Lapa z Cauldfieldu Cupu 1930 škrtnul. Sázku na výhru Amounise však uskutečnil kdosi několik týdnů před tím, takže kurz na to, že Armounis neporazí Phar Lapa byl velmi vysoký. Takový kůň se přeci porazit nedá.  Connolly ale věděl, že Armounis je druhý nejlepší kůň v poli Cauldfieldu, takže zbývalo odstranit ze hry Phar Lapa a shrábnout balík. Nightmarch byl pro jistotu poli jako záloha, takže Connolly nakonec sbíral peníze hned 2x, protože Nightmarch doběhl v dostihu druhý.
V Connollyho biografii od J. M. Rohana se uvádí, že „Lewis byl Connolyho poskok… začali se přátelil už v dětství a Connolly nechával chudého Lewise jezdit na svém poníkovi. Toto přátelství vydrželo a Connolly pomohl Lewisovi do sedla dobrých koní.“ Za 45let kariéry dělal žokej jen málo nevědomých chyb v porovnání s ostatními jezdci.Když Davis přišel s tím, že právě Lewis pojede Phar Lapa v Melbourne Cupu 1929, nesdílel Woodcock všeobecné nadšení, které se v jejich týmu rozhostilo.Tommy Woodcock: „Pokaždé, když seděl v sedle Phar Lapa, ten kůň přímo vyváděl. Ale než si na něj sedl, jste mu mohli do jeho sedla posadit malé dítě.“

„A když nadešel Melbourne Cup, Bobby s ním lítal kolem bariéry a on málem vyletěl ze sedla ještě před samotným startem. Celý dostih se s ním v podstatě přetahoval a 600 metrů před cílem byl Phar Lap tak rozhozený, že ztratil své tempo a propadl se. Pak se ale vzpamatoval, protože si uvědomil, že nevyhraje a dal do toho svoje srdce nehledě na žokeje… doběhl alespoň třetí.“

Nicméně, odborníci se přikláněli k verzi, že ten dostih byl na tříletka trošku moc.

Kilometry tvrdé práce před 1929 VRC Derby se spíš hodily pro trénink koně do Aintree a představovaly drtivý řežim, který by dnes neschválil jediný ochranář zvířat. Takový trénink byl daleko od tréninku Barta Cummingse, který připravil tolik vítězů Melbource Cupu.

„Phar Lap byl skvělý kůň, neskutečně houževnatý, že tohle všechno vydržel,“ dodal Cummings o Phar Lapově tříletém tréninkovém režimu.

Tréninková rutina se skládala:
úterý: trysk 9 furlongů do dvou minut na dráze (obvykle Cauldfield), středa: trysk 7 furlognů do jedné minuty (v Cauldfieldu)
čtvrtek: trysk 10 furlogů do 2.18 (obvykle Flemington)
pátek: trysk 10 furlogů do 2.50 (v Cauldfieldu)

Phar Lap vyhrál Derby v rekordním čase, ale další úterý to byl zcela jiný kůň, když na něj nasedl Lewis.

Bill Whittaker, fanoušek Phar Lapa, obvinil Telforda za porážku Phar Lapa v Melbourne Cupu 1929 , nikoliv pro tvrdý trénink, ale kvůli obsazení Lewise místo Pika. Phar Lap nesl „pouze“ 47 kg, takže Telford nařídil Lewisovi, aby nešel hned do vedení (což v podstatě byla stejná taktika, kterou uplatňovali ve všech závodech). Jenže Lewis Phar Lapa v cíli zřejmě neudržel a ten skončil na dotované pozici, i když to určitě nebyl jeho ani Connollyho záměr, ale alespoň to vypadalo méně okatě.“ Takhle to opravdu vypadala jen na to, že Phar Lap jen neměl svůj den. Ovšem Tommy Woodcock měl poněkud jiný názor, stejně jako já,“ dodal.

Zdroj informací: http://www.smh.com.au/