Magické datum

4. 10. 2012 – Dnes uplynulo přesně 86 let od narození nezapomenutelného Phar Lapa. Na FB se objevují nejrůznější fotomontáže a fotky s motivem tohoto velikána. Je krásné vidět, že legenda jménem Phar Lap je stále „živá“.

Co tedy popřát ikoně, která již za svého života dosáhla statusu „legendy“i všeho, čeho jen dostihový kůň na dráze dosáhnout může? Záměrně říkám na dráze, neboť v chovu by nám bývalo po Phar Lapovi stejně nic nezbylo, i kdyby se byl dožil důchodu, protože díky poněkud unáhlenému jednání trenéra Harryho Telforda byl valach.

Co však přetrvávalo netknuté časem jsou nádherné vzpomínky, které se předávají z generace na generaci. Je nadnadě říci, že Phar Lap vlastně nesmrtelnost nezískal v chovu jako mnoho plemeníků, ale na dráze, protože jeho výkony přesáhly za hranice lidské představivosti! Možná i z tohoto důvodu jeho gloriola stále září i několik desetiletí po jeho tragickém skonu. „Big Red“ by však nebyl kompletní bez věrného Tommyho Woodcoka. Ti dva tvoří stejně nerozlučnou dvojici jako např. Napoleon Bonaparte a Marengo, Alexandr Veliký a Bukefalos nebo vévoda z Welligtonu a Copenhagen… Kůň zkrátka psal, píše a bude psát historii, i když úhel společnského pohledu na něj  doznal postupem doby rapidních změn.

Datum 4. 10. má však pro mnohé dostihové fanty i tragický podtext: přesně před 23 lety byl  totiž utracen další „Big Red“ a famózní držitel americké Trojkoruny: Secretariat.

Oba zmínění koně však nadále „žijí“ v srdcích dostihových fanoušků celého světa, kteří na ně vzpomínají s láskou. Díky biografickým filmovým snímkům budou lidé stále znovu a znovu prožívají jejich obdivuhodné životní příběhy, ve kterých najdou inspiraci i sílu čelit svým vlastním životním bojům.

Secretariat

Autorka: Phar.Lap (Inez. Chehaibi)

Foto: archiv autorky