I’ll Have Another do země vycházejícího slunce

Majitel Paul Reddam, v pozadí se popásá   I´ll Have Another
 
Vítěz Kentucky Derby a Preakness Stakes 2012 – hřebec I´ll Have Another bude zřejmě od roku 2013 působit v japonském chovu. V pátek to oznámil světu majtel hřebce Paul Reddam. Dodal, že se dohodl s majitelem Big Red Farm Shigeyuki Okadou, který sídlí na ostrově Hokaido. Na finanční podmínky této  “transakce” bylo však uvaleno přísné informační embargo.
 
Tréninková momentka I´ll Have Another před osudným zraněním
I’ll Have Another je nyní stále ustájen u trenéra Doug O’Neilla v Betfair Hollywood Parku. Hřebec byl stažen z dráhy do chovu osmého června, protože během tréninku na poslední závod americké Trojkoruny si zranil šlachu, což jej samozřejmě vyradilo ze startu v Belmont Stakes a definitivně zničilo jeho šance na získání Trojkoruny. Svou kariéru ukončil pěti vítězstvími ze sedmi startů a na dotacích vydělal 2 693 600 USD.
I´ll Have Another, nar.2009 (Flower Alley – Arch´s Gal Edith, Arch)
V průběhu posledních týdnů vedl majitel hřebce jednání s majiteli chovných farem jak v Americe, tak v zahraničí. Otevřeně tisku přiznal, že japonská nabídka se prostě nedala odmítnout. “Navíc je to přesně to, co jsem chtěl,” dodává. “Nabídka chovatelů z Kentucky se té japonské nedokázala ani přiblížit. Každý racionální majitel by tyto podmínky akceptoval i za cenu toho, že k němu nebude moci posílat své klisny, protože bude stát tak daleko. To je trošku zkličující pocit, protože bych si přál víc takových I’ll Have Anothers.”
I’ll Have Another zahájil tento rok ve znamení rekordů: čtyři vítězství ve stakes dostizích, vč. Robert Lewis Stakes (Gr.2) a Santa Anita Derby (Gr.1). Hřebec má do Japonska odletět v srpnu poté, co se podrobí karanténě, dodává jeho majitel. Vedení Hollywood Parku vede jednání o možnostech oficiálního ukončení kariéry I’ll Have Another tím, že by jako čestný host oficiálně zahájil dostihový míting plánovaný na 15. července.
I´ll Have Another dorazil do Pimlica 2012
Dvouletý hřebec v tréninku stál Reddama 35 000 USD. Jeho otce je hřebec Flower Alley, vítěz Travers Stakes 2005. I’ll Have Another je prvním stakes vítězem desetileté chovné klisny Arch’s Gal Edith po Arch.

Japonci byli velkými fanoušky Flower Alley už v průběhu jeho kariéry,” říká Case Clay, prezident farmy Three Chimneys, kde Flower Alley působí. V posledních dvou letech zakoupili japonští chovatelé několik velmi dobrých amerických klisen. Jsem tedy velice zvědavý, jestli I´ll Have Another nějaké dostane. Osobně se domnívám, že se tam opravdu prosadí.

I´ll Have Another vítězí v Kentucky Derby 2012
 Farma Big Red tradičně vyhledává hřebce ze západního pobřeží USA: stojí tu např. Roses In May, několikanásobný stakes vítěz a vítěz  Dubai World Cupu 2005. Dále Conduit, vítěz Breeders’ Cup Turf v roce 2008 a 2009. Conduit získal také ocenění Eclipse Award 2008. I’ll Have Another tedy bude následovat příkladu Sunday Silence a Empire Makera a jako super tříletý hřebec Ameriky poputuje do Japonska.

Sunday Silence, Kůň roku 1989, byl v Japonsku po celou svou chovnou kariéru.

Sunday Silence, nar. 1986 (Halo – Wishing Well, Understanding)
Empire Maker, nar. 2000 (Unbridled – Toussand,  El Grand Senor)

  Empire Maker, vítěz Belmont Stakes sice začínal v Kentucky, ale v roce 2010 putoval do Japonska.

Dle Daily and Racing Form zpracovala Inéz Chehaibiová.
Autorka: Phar.Lap (Inéz Chehaibiová)
Zdroj obrázků: archiv autorky, archiv Barbary Livingston