Filmový záznam závodu z Agua Caliente – 20. března 1932

2014-01-02_184329


Přepis komentátora závodu (není to přímo relevantní video, protože jich existuje více verzí, ale vesměs říkají všichni to samé):

Vše je připraveno ke startu velkého závodu. Good and Hot vede Scimitara a Spanish Playe na dráhu. Phar Lap jde směrem ke startovním boxům a vypadá jako by byl na domácí půdě. Na předních nohách má obvyklé bíle bandáže, které nosil i během svých startů v Austrálii. A bylo odstartováno!!!

Cabizo jde do vedení. A přesně tak, jak prohlásil Tommy Woodcock, Phar Lap odskočil do dostihu skvěle, ale zdá se, že je odříznut koňmi běžícími po vnější straně dráhy. A propadá se. Nyní koně běží poprvé kolem hlavní tribuny. Phar Lap je 50 yardů za polem!

Koně točí do první zatáčky, Cabizo stále vede… počkat chvíli, hahaha. Vypadá to, že Phar Lap začíná dotahovat. Ano, Phar Lap běží po vnější straně dráhy…

Ale stále je na posledním místě. Cabizo stále vede, za ním následuje Merrine, Scimitar a Good and Hot, Phar Lap je stále pozadu. Koně vybíhají ze zatáčky.Cabizo stále vede a Phar Lap zůstává stále poslední.

Dostáváme se přes 6ti furlongový mezník a huuuh! Co to k sakru je?

Phar Lap se dostává dovedení a já jsem ani nezaznamenal jeho posun kupředu, běží strašně rychle! Skutečně rozmazaně! Jak fantastický výkon, absolutně uchvacující! Reveille Boy se snaží udržet s ním krok.

Phar Lap se odpoutává od startovního pole! Phar Lap běží na prvním místě!

Do toho, Phar Lape! Dokážeš to! Phar Lape, ty krasavče. Jak úžasný kůň!

Žokej bere Phar Lapa zpátky a ten doráží do cíle 3 délky před Reveille Boyem!

Žádná námaha pro valacha z Nového Zélandu!

Řev davu je ohlušující a počkat, počkat…právě jsme dostali čas vítěze. Phar Lap překonal rekord z minulého roku vyběhnutý koněm MiKe Hall. Nový traťový rekord vyběhnutý Phar Lapem má hodnotu: 2:02 4/5!

Viděl jsem to a přesto tomu nemohu uvěřit, i když jsem to viděl na vlastní oči! Jsem ohromen! Úžasné! Úžasné! Úžasné!

Archival footage (Phar Lap in Agua Caliente 1932):

All is ready for the big race. Good and Hot leads Scimitar and Spanish Play down onto the track. Phar Lap looks quite as home as he goes down to the starting gate. He´s wearing a bandages on his forelegs just as he did in all his Australian races.

And they’re OFF!

Cabizo is breaking for the lead. And true to his trainer’s prediction, Phar Lap emerged with the field just fine but Phar Lap has been cut off by the outside horses, and he’s dropping back, coming down past the grandstand the first time, Phar Lap is fully 50 yards behind the pack!

Going into the first turn, Cabizo is still leading….. Wait a minute,(hahaha), Phar Lap is now going to the extreme outside for an inspection tour of the track!

Settling down the backside, Cabizo just leads Merrine, Scimitar and Good and Hot, Phar Lap is still well back… . They’re going towards the turn now, Cabizo is still leading with Phar Lap out wide and a long way back.

We’re moving to the 6 furlong marker now and WHOOOOOOOOOA! What the heck was that?

Phar Lap has bounded into the lead and I didn’t even see him making his move he was going so fast! ….. A veritable blur! …..What a fantastic move, absolutely mind-boggling! Reveille Boy is moving and trying to go with him….

Phar Lap is now pulling away from the field! Phar Lap’s got it!

Come on Phar Lap! Phar Lap you beauty.….. What an amazing horse!

The jock has eased Phar Lap and he crosses the finish line two lenghts ahead of Reveille Boy!

An effortless romp for the gelding from New Zealand!

The roar from the crowd is deafening and wait, wait….. the time has been just flashed, Phar Lap broke the mark of Mike Hall which was established last year, a new track record has been set of 2:02 4/5!

I’ve seen it and I don’t believe it but I’ve seen it. I am stupefied! Wonderful, wonderful, ….. wonderful…

Phar Lap looks quite at home as he goes down to the starting gate. He’s wearing the bandages on the fore-legs, just as he did in all his Australian races…

They’re off and a good line but Phar Lap is cut off by the outside horses. And he commences to drop back…

Phar Lap has dropped back to the rear of the field. He is out wide and keeping clear of the other horses…

They’re going towards the turn now, out of the straight…

Phar Lap is commencing to move up. He’s running seventh now… Phar Lap goes up to Cabezo, he’s shooting by the horses now, and he takes the lead…

Phar Lap has just unwound a terrific run, but he shows no signs of weakening as he comes towards the home turn…

Reveille Boy moves up to Phar Lap…they’re racing neck-and-neck now… Elliot is riding very hard, but Phar Lap’s got it…

Come on Phar Lap! Phar Lap, you beauty!

– Race caller, Agua Caliente Handicap, The Mighty Conqueror, 1931

Zdroj informací: Muzeum Victoria, Australia
Zdroj videa: www.youtube.com