Cox Plate aneb rodinné pouto s Phar Lapovou duší


Právě 78 let uplynulo od doby, kdy v roce 1930 Jim Pike vyhrál s legendárním Phar Lapem na závodišti v Moonee Valley závod Cox Plate. Tato dvojice svůj debut zoopakovala i v roce 1931.

Phar Lap a Jim Pike zadrženě
vítězí v Cox Plate 1930

A historie se nyní opakuje, neboť závodiště v Moonee Valley bude 27.10.2007 hostit potomka Jima Pika: Williama Pika. Jim Pike byl bratrancem Williamova dědečka Rona. Západoaustralský žokej William Pike na tomto závodišti poprvé pojede v několika rámcových dostizích.

Dnešní podoba závodiště v Moonee Valley


Detailní plánek závodiště

Jim Pike byl a stále je znám jako jeden z nejlepších žokejů své generace. Dovedl Phar Lapa k 27 vítězstvím ze 30 společně odběhnutých závodů. Jeho triumfy v sedle Phar Lapa se staly hnací silou australského národa v dobách Velké deprese, kdy národ potřeboval svého hrdinu.

Austraslká dostihová legenda
- PHAR LAP/JIM PIKE

William Pike sice nepojede v hlavním závodě: 3 miliónové Cox Plate na 2040 m, ale i tak se bude snažit využít šanci v rámcových dostizích k vrácení rodinného jména zpět na výsluní dostihového sportu.


William Pike a Phar Lap
v Melbournském muzeu

William Pike:

Samozřejmě, že znám legendu o Phar Lapovi a Jimu Pikovi. Viděl jsem všechny dokumenty i nádherné filmové zpracování,“ sdělil po příjezdu do Melbourne mladý žokej novinářům. Když o tom tak přemýšlím, tak je to velmi silný zážitek. Tento den je pro mě a mou rodinu určitým symbolem…prostě je to ten velký den v mém životě a proto tady jsem.“

Pikův strýc, Arthur Pike, novinářům sdělil, že celá rodina se těší na Williamův speciální den: Nyní máme konečně šanci vrátit rodinné tradici chybějící šarm a otevřít dveře k úspěchu, které se před námi zavřely. Je tu konečně někdo, kdo je dokáže opět otevřít. Bude to největší zážitek v našem rodinném životě. Williamovy šance jsou nyní velmi slibné a my všichni věříme, že jich dokáže využít správně.Trénoval velmi tvrdě a je čas to ukázat světu.“

Minulý rok po jeho vítězství v Perthu se bohužel rozmohla koňská chřipka, což značně snížilo jeho šance se prosadit v Melbourne, protože jeho kůň musel zůstat v karanténě.

William Pike po svém vítězném debutu

V květnu 2007, když ve Warrnambool Cupu dvakrát proběhl vítězně cílem. Náhle pocítil potřebu změřit své síly s elitou. Rozhodl se však, že je čas nepřízeň osudu změnit a ve svých 21letech sní svůj odvážný sen – dostat se mezi nejlepší žokeje v Austrálii.

„Myslím si, že vítězství přijdou a opravdu se budu snažit, aby to bylo již tady v Moonee Valley. Mé rozhodnutí mě katapultovalo do středu veřejného zájmu a já doufám, že tento zájem ještě vydrží, protože by mi mohl pomoci dostat dobrého koně a dobrého trenéra, abych mohl konečně začít více vítězit…“

William Pike 27.10. 2007 na závodišti v Moonee Valley pojede 5 koní:
Jestatune
Best Beware
Toy of War
Dicktator
Justsay Sumthink

Sázkové kurzy bohužel na internetu již nejsou k dispozici:(

A KONEČNÉ VÝSLEDKY!!!!

Zpracováno podle deníku The Age
Odhalil: born2bfree
27.10.2007