Phar Lapova AJC Plate 1930

Phar Lap

Phar Lap

AJC Plate 1930 – dostih 4 koní

1. Kidaides
2. Donald
3. Nightmarch
4. Phar Lap

Když si promluvíte s kýmkoliv v Sydney, kdo viděl všechny Phar Lapovy dostihy, jeho výkon v AJC Plate je tím, co se jim vrylo do paměti jako Phar Lapův nejlepší dostih. AJC Plate se běžela 26. 4.1930 v Randwicku na 2 a 1/4 míle.

Ihned po dostihu zaplavily Austrálii palcové titulky hlásající jediné:

Nejlepší kůň všech dob!“ (The Truth)
Phar Lap je nejsenzačnějším koněm australské dostihové historie!“ (The Reefeee)
Phar Lap, neskutečný dostihový kůň.“ (The Sydney Mail)
Úžasný výkon, snadné vítězství pro Phar Lapa.“ (The Australasian)

V dostihu nakonec odstartovali pouze 3 koně. Kidaides byl z dostihu v posledních minutách škrtnut pro zranění. V sedle Phar Lapa seděl žokej Elliot, neboť valachův stálý žokej Jim Pike bohužel nesplňoval váhový limit. Phar Lap nesl 7 kamenů 15 liber, což byla pro normálního koně vražedná váha. Od startu se ujal vedení a běžel a běžel jako stroj, který nemůže nic zastavit. Až v poslední zatáčce se již Eliotovi zdálo, že mají dostatečný předstih před soupeři, tak šampióna přibrzdil, nicméně i tak zvítězili s obrovitým předstihem a v rekordu dostihu!

Před dostihem kolovaly zvěsti, že když je v poli Nightmarch, bude jistě Phar Lap muset sebrat všechny své síly, aby jej porazil, alepoň tak to napsal reportér deníku Truth. Sázkový kurz byl na Phar Lapa 5:1, což šokovalo novináře, neboť nikdo nechápal, že by Nightmarch mohl být hrozbou pro Phar Lapa v tomto dostihu. Výsledný čas vítěze byl 3:49,5. Phar Lap tak překonal rekord dostihu zaběhnutý minulý rok právě Nightmarchem. Navíc Nightmarch samotný doběhl  v tomto dostihu až 10 délek za Phar Lapem!  Třetí kůň, Donald dobíhal až  hodně daleko v poli za oběma.

Phar Lap tak vylepšil svůj dosavadní rekord dráhy v Randwicku o 6 1/2 sekundy. Jeden anglický novinář několik týdnů předtím napsal, že australský šampión v billiáru – Walter Lindrum je jediný muž Austrálie připravený dobýt celý svět. Nejmenovaný novinář ze Sydney hbitě využil jeho slov, když ve svém článku napsal, že „Phar Lapův výkon v AJC Plate 1930 je srovnatelný s výkonem Lindruma, proto je tedy Phar Lap Lindrumem australského turfu. Je sice značně troufalé srovnávat australského koně s anglickými a americkými, ale pokud povstal kůň, který strčí do kapsy i takového šampióna jako je Nightmarch, který díky němu  nyní vypadá jako naprostý outsider, nemůže být žádných pochyb o jeho třídě.“

A. McAulay (trenér Nightmarche):Je těžké říct, jaký by býval byl výsledek tohoto fenomenálního dostihu, kdyby Phar Lap stále běžel na plno i v posledních metrech dostihu – myslím, že můj svěřenec Nightmarch by ještě nestačil vběhnout do cílové zatáčky, zatímco Phar Lap už by dávno proběhl cílem. Ten kůň je zázrak – neskutečné zvíře!

Zdroj informací:  kniha Phar Lap (autoři G. Armstrong a P. Thompson)
Překlad: Phar.Lap