Phar Lap zaběhl fantastický dostih a zvítězil ve Futurity Stakes! Nejlepší a nejoslavovanější kůň Austrálie.

Pharlap_300dpi_copy-340x225-320x0

Phar Lap

Obrovitý ryzák Phar Lap demonstroval svou univerzálnost v sobotu na závodišti v Caulfieldu, kde brilantně zvítězil ve Futurity Stakes na 1400 metrů. Předvedl divákům zářivý finiš, který mu vynesl vítězství, i když by se tento závod dal nazývat nejtěžším dostihem jeho kariéry. Výhra zvedla celkové výhry šampióna na 49.942 liber a zajistila mu přední příčku mezi stakes vítězi Austrálie, kterou doposud držel Amounis, jehož celkové výhry činily 48.297 liber.

21. 2. 1931 – Melbourne
34. ročník Caulfield Futurity Stakes přilákal na start 10 koní. S nejvyšší váhou v sedle se na startu objevil i Phar Lap. Jeho handicap byl pouze o 4 libry menší než Eurythmicka, který zvítězil před 9 lety. Ačkoliv Phar Lap v počátcích své kariéry neběhal příliš sprintérských dostihů, bookmakeři jej i přesto nabízeli v kurzu 2:1. Druhým favoritem byla Waterline, zatímco outsiderem dostihu byli Brazenface a Taurus. Nejvíce se sázelo na výše zmíněné favority. Na počátku dostihu Phar Lap špatně odskočil byl tak nucen běžet u hrazení na poslední pozici. V zadní části kopce byl tedy Phar Lap zcela vzadu, vedl Taurus o dvě délky před Brazenface, zbytek pole byl silně vzadu, ale pohromadě.

Phar Lap v dostihu nádherně plnil požadavky svého žokeje. Postupně se začal dotahovat vnější stranou dráhy. Pomaličku snižoval náskok vedoucího Tauruse. Taurus v následujícím skoku chyboval, žokej jej nezvládl a kůň vybočil, což dalo Phar Lapovi šanci. Ladně svého soupeře předběhl a běžel hlava hlava s Mystic Peak, který mimochodem běžel opravdu dobře, nicméně to nestačilo, aby zastavil fenomenálního Phar Lapa, který se kolem něj v cílové rovince mihnul a do cíle doběhl o krk před ním. K překvapení všech, Taurus doběhl do cíle jako třetí o délku za nimi, což nebylo vůbec špatné a vylepšilo mu to pověst do Newmarket Handicapu. Klisny Waterline a Greenline nepředvedly žádný výkon a doběhly daleko v poli. Čas vítěze 1 min. 27 sekund, což bylo o 1,5 sekundy pomalejší než rekord dostihu a dráhy, který vytvořil kůň Waranton.

Výsledky CAULFIELD FUTURITY STAKES (21. 2. 1931)
1400 metrů
Majitelé: D. J. Davis a H. R. Telford, ryzák, valach PHAR LAP po Night Raid z Entreaty. 4 roky. 10 st. 3 lb. (J. Pike)….. 1
Majitel: P. B. Quinlan, hnědák, valach Mystic Peak, 5 let, 10 st. 2 lb. (A. Reed)… 2
Majitel: G. Harris, hnědák, valach Taurus, 5 let, 8 st. 12 lb. (C. Selby)……….. 3

Ostatní koně v cíli:
Wise Force, 9 st. 2 lb. (R. Lewis)
Greenline, 9 st. 8 lb (J. Munro)
Mollison, 9 st. 8 lb. (K Bracken)
Brazenface, 8 st. 12 lb. (D. Munro)
The Doctor’s Orders, 8 st. 12 Ib. (T. Lewis);
Waterline,8 st. 11 lb. (W. Duncan)
Lightstead, 8 st. 2 Ib. (H. Badger)

Sázkové kurzy:
2:1 Phar Lap
4:1 Waterline
12:1 Greenline
33:1 Mystic Peak a Mollleon
66:1 Wise Force
100:1 Brazenface, Taurus

Phar Lap porazil Mystic Peak o krk, třetí Taurus o délku a 1/3. Mollison daleko vzadu čtvrtý, pátá Greenline, šestá Waterline a Wise Force.

Čas vítěze:  1 :27

 

Zdroj informací:
Deník Chronice Adeilade,  26. 2. 1931