Opravdová australská legenda původem z Nového Zélandu

Jedním z největších australských zvláštností je, že Australané zbožňují koně a dostihový sport stejně jako lidské sportovce. Když se běží Melbourne Cup, celý národ se zastaví, aby ho sledoval. Zatímco většina z Australanů si jen těžko vzpomene na jméno koně, na kterého si v Melbourne Cupu vsadili minulý rok, přesto v Austrálii existuje jeden kůň, jehož jméno si pamatují téměř všichni. A to i přestože nikdo z nich nebyl v dobách, kdy běhal, ještě naživu. Je to Phar Lap – opravdová australská legenda. Phar Lap se sice narodil na Novém Zélandu a měl „thajské“ jméno, které v překladu znamenalo „blesk“ či doslova „blesk z nebes“, ale svou slávu získal právě v Austrálii. Pro Austrálii jej objevil Harry R. Telford, který věřil jeho rodokmenu. Pojďme se nyní podívat na to, jaké z rysů měl nejslavnější dostihový kůň Austrálie.

Phar Lap se svým trenérem Tomem Woodcockem na dostihové dráze poblíž San Franciska, cca 25. 1. 1932

Phar Lap se svým trenérem Tomem Woodcockem na dostihové dráze poblíž San Franciska, cca 25. 1. 1932

Phar Lap byl obrovský ryzák, možná proto mu jeho soupeři i fanoušci dali přezdívku „Rudý teror“ či Velký ryzák (angl.Big Red), kterému se v počátcích kariéry moc nedařilo. Jenže pak objevil sám sebe a vyhrál tři z největších australských dostihů: Melbourne Cup, Cox Plate (dvakrát) a AJC Derby.

Další legenda se vypravuje o tom, jak se podsvětí Phar Lapa pokusilo odstranit. Najmulo si střelce, kteří na Phar Lapa vystřelili, když se vracel z ranního tréninku. Naštěstí se jim tento čin nepodařil, díky duchaplnému zásahu jeho ošetřovatele Tommyho Woodcocka. Phar Lap nejenže vyvázl nezraněn, ale samozřejmě pokračoval ve svém vítězném tažení i nadále.

Phar Lap byl tak dobrý, že jeho majiteli panu Dave J. Davisovi nabídli angažmá v Americe, aby se jeho kůň utkal s nejlepšími světovými koňmi v dostihu ve Spojených státech. Samozřejmě, že cestu do USA provázely komplikace (finanční i zdravotní), ale Phar Lap se nakonec na dráze objevil, odstartoval a zvítězil. Ovšem 14 dní po velkém vítězství uhynul za záhadných okolností – mnozí říkají,že byl otráven.

Je tomu téměř sto let, ale i nadále zůstává Phar Lap v našich srdcích tím nejslavnějším zvířetem, které je stále posvátně uctíváno. Jeho život i smrt je obklopen mystickým závojem, možná proto, že sjednotil národ a dal mu novou naději ve špatných dobách velké hospodářské krize ve 30.letech 20. století – ale samozřejmě i proto, že byl zatraceně dobrý a vyšplhal se na vrchol, kde se vydržel až do své smrti.

Ať tak či onak, tenhle ryzák je s námi. Jeho obrovské srdce najdete v Národním muzeu v Canbeře, jeho kůži v Melbournském Muzeu a jeho kostru na Novém Zélandu.

Phar Lapovi byl také věnován celovečerní snímek, který napsala a režírovala další australská legenda – David Williamson v roce 1983.

Tak jo, dokázali jsme, že Phar Lap je nepochybně skutečnou legendou. Technicky je to sice rodilý novozélanďan, ale v pravém smyslu patří také Austrálii. Ostatně je všech, kdo jeho legendu objeví a jsou jí uchváceni.

Zdroj: www.news-mail.com.au