„…má srdce velké jako Phar Lap.“


S tímto výrokem se dnes v Austrálii běžně setkáte. Phar Lap sám o sobě byl a stále zůstává sportovní legendou Austrálie. Proletěl dostihovým nebem jako kometa a jeho poměrně krátký život tragicky vyhasl v Americe. Zanesl Austrálii na dostihovou mapu světa a jeho odkaz žije dál nejen tam. Předává se z generace na generaci po celém světě.
Proč jsou jím ale lidé tak fascinováni? Často si tuto otázku kladu a možná jsem nalezla uspokojivou odpověď. Lidé totiž potřebují v něco věřit, ale jen těžko lze uvěřit bez důkazů. A který jiný šampión se může pochlubit ne pouze jedním ale hned třemi neklamnými důkazy o své existenci: exponátem v životní velikosti, kostrou a srdcem? Pouze jeden jediný…Phar Lap.

Dnes bych se ráda blíže zaměřila právě na Phar Lapovo srdce, protože – jak říkají mnozí trenéři a majitelé dostihových koní – právě ono dělá z koně šampióna. Již víme, že výsledkem pitvy provedené v roce 1932 bylo zjištění, že Phar Lapovo srdce s váhou 6,2 kg je nadprůměrně vyvinutý orgán. Udivení američtí veterinární lékaři nakonec vyhověli žádosti dr. Stewarta McKaye a poslali jej přes oceán zpět do rodné Austrálie. (Pozn. McKay později vydal knihu „The Staying Power of the racehorse,“ kterou věnoval právě Phar Lapovi).

Srdce Phar Lapa = srdce Austrálie.

Nyní se srdce šampióna nachází v kolekci, která je v majetku Národního australského muzea jako testament obrovské lásky, kterou k němu dodnes všichni v Austrálii chovají.

Phar Lapovo vítězství v Melbourne Cupu v roce 1930 mu definitivně vyneslo status národního hrdiny Austrálie.

O dva roky později byla Austrálie ochromena zprávou o jeho záhadné smrti v USA.


Strašná zpráva o skonu milovaného šampióna
doslova „zastavila“ celý národ…včetně senátu.

A protože Phar Lap nebyl jen kůň, ale zároveň i národní hrdina Austrálie, bylo s jeho ostatky naloženo s náležitou úctou. Jeho vypreparovaný exponát putoval z Ameriky rovnou do Národního muzea v Melbourne, kostra je v majetku Národního muzea na Novém Zélandu ve Wellingtonu a srdce bylo Harrym Telfordem osobně věnováno Australskému institutu anatomie v Canbeře.

Zde bylo srdce šampióna vystavováno po mnoho let vedle srdce průměrného plnokrevníka, čímž dokonale vynikl kontrast rozměrů. (Pozn. srdce průměrného plnokrevníka totiž v průměru váží cca 4 kg). Tato expozice tedy vizuálně dávala zapravdu australskému rčení: „má srdce velké jako Phar Lap.“



Vpravo dole: Phar Lapovo srdce vedle

srdce průměrného plnokrevníka

Australský institut anatomie v Canbeře a zvláště pak jeho kolekce biologických unikátů (převážně ze zvířecí říše) později přešla pod patronát Australského národního muzea. Srdce Phar Lapa stále zůstává jedním z nejpřitažlivějších exponátů celé kolekce vůbec.

Phar.Lap a Phar Lapovo srdce…

Dlouho bylo šampiónovo srdce zrakům veřejnosti skryto. Zpět do veřejné expozice se vrátilo až v roce 2001 v Actonu. V roce 2005 bylo srdce součástí sportovní exhibice v Národní galerii a poté bylo opět navráceno zpět.

Ačkoliv sbírka národního muzea se může pochlubit mnoha zajímavými exponáty, největšímu zájmu návštěvníků se těší právě srdce australského dostihového šampióna 30 let 20.století.


Preparátorka Patrya Kay mluví
s Novozélandským
reportérem
Michaelem Hollandem o tom,
jakou péči Phar Lapovo srdce vyžaduje
(Foto: Dragi Markovic)

Vědci Národního australského muzea sestrojili speciální vitrínu pro umístění tohoto citlivého exponátu. Poblíž vitríny je senzor, který reaguje na kroky návštěvníků muzea a spouští speciální světelný paprsek, který chrání choulostivou tkáň. Díky tomuto zařízení může být srdce uchováno pro další generace návštěvníků, kteří budou nadále němě žasnout nad tímto zázrakem přírody.


Návštěvníci obdivují Phar Lapovo srdce,
Pozn. všimněte si prosím paprsků,
které ho osvětlují
(Foto: George Serras)

Když se podíváte na Phar Lapovo srdce zblízka, zjistíte, že kus tkáně byl ze srdce vyříznut. V nějakém článku jsem četla, že je to proto, aby měli návštěvníci možnost posoudit, jak tlusté jsou vlastně srdeční stěny. Nicméně vědci z Australského národního muzea tvrdí, že odstraněný vzorek byl veterinárními lékaři při pitvě šampióna v roce 1932 testován na přítomnost jedu v jeho těle. Bohužel výsledky tohoto pokusu prý nejsou známy.

Zde jasně vidíme vyříznutý kus srdeční tkáně.
Nejmenovaný návštěvník Melboursnkého muzea o Phar Lapově srdci:

(pro zvětšení klikni)


Kontaktní informace:

Tel +61 2 6208 5000
Fax +61 2 6208 5099
Email: information@nma.gov.au

Sídlo:
National Museum of Australia
Lawson Crescent
Acton Peninsula
CANBERRA ACT 2600
AUSTRALIA

Poštovní adresa:
National Museum of Australia
GPO Box 1901
CANBERRA ACT 2601
AUSTRALIA

Zpracováno podle materiálů: National Museum of Australia
Fotografie: National Museum of Australia