Galerie velikánů – Arazi (USA)

Arazi spatřil světlo světa v USA 4. 3. 1989 po Blushing Groom (FR), v jehož rodokmenu figuruje fenomenální Nearco (IT), kterého však nalezneme i v  rodokmenu Araziho matky, klisny Danseur Fabuleux (USA), neboť je dcerou Northern Dancera (CAN).
Arazi (Blushing Groom – Danseur Fabuleux, Northern Dancer)
Pochází z chovu Ralpha C. Wilsona, Jr. Na dražbě v KY hřebečka za 350.000 USD získal americký podnikatel a majitel NFL Buffalo Bills, Allen Paulson. Ten ho poslal Francie, kde se jeho tréninku ujal renomovaný trenér François Boutin. Arazi se na dráze objevil poprvé 30. 5. 1991 v Prix d´Orgemont v Chantilly, kde doběhl druhý za Steinbeckem. 12. 6. v Prix La Fleche svůj triumf zopakoval, přičemž odstartoval svou nezapomenutelnou sérii vítězství v Prix du Bois (Gr.3), Prix Robert Papin (Gr.2), Prix Morny Agence Francaise (Gr.1), Prix de la Salamandre (Gr.1) a v CIGA Grand Criterium (Gr.1). Evropa se zamilovala do Araziho stylu: útočil ze zadních pozic a jako smršť se hnal kupředu. V říjnu 1991 šejk Mohammed Bin Rashid Al Maktoum odkoupil podíl na hřebci za pohádkovou částku 9 mil. USD a hned 2. 11. „vběhl„ Arazi do historie: v  BC Juvenille totiž deklasoval pole soupeřů stylem fenomenálního Secretariata!

 National Thoroughbred Racing Association (NTRA) po doběhu prohlásila: „ Araziho výkon byl tím nejsenzačnějším v historii Breeder´s Cupu! Jeho první start v USA na písku, to se doposud žádnému koni trénovanému v Evropě nepodařilo!“ Za své výkony získal Arazi timeformrating 135, ocenění Eclipse i Cartier Award jako nejlepší 2letý hřebec a šampión a v Evropě se ještě ověnčil i titulem „Kůň roku 1991“. Pro mnohé turfmany byl horkým favoritem pro Kentucky Derby. Zpráva o operaci obou karpálních kloubů všechny šokovala. Naštěstí nenastaly komplikace a Arazi zahájil ve Francii rekonvalescenci. Sezonu tak odstartoval se zpožděním, ale 7. 4. 1992 v Prix Omnium II (Listed) suverénně potvrdil převahu a majitelé si mohli vydechnout. Kentucky Derby bylo ve znamení „Arazimánie.“ Žokej S. Cauthen přirovnal Araziho k legendárnímu Affirmedovi a New York Times napsal: “Arazi v sobě pojí mýtus s tajemstvím“. 2. 5. 1992 tedy Arazi odskočil do dostihu s číslem 17. Po ¾ míle se začal posouvat kupředu. Komentátor, Dave Johnson, křičel: „Arazi neběží, on se vznáší – každým skokem snižuje náskok!“ Jenže v cílové rovince Arazi na třetí pozici najednou ztratil jiskru a doběhl osmý! Amerika byla zklamaná, ale odborníci shodně tvrdili, že příčinou byla operace.

Araziho hvězda tedy zapadla stejně rychle jako vyšla. Ze 14 startů získal 9 vítězství, 1x druhé a 1x třetí místo a na dotacích vydělal 1 213 307 USD. Jako plemeník působil v Dalham Hall Stud v Newmarketu (GB). 

Arazi na Three Chimneys Farm (KY).
Šejk Mohammed jej později zcela odkoupil a přestěhoval na Three Chimneys Farm (KY). V roce 1997 byl Arazi exportován do Japonska. Od roku 2003 působí na Independent Stallion Station v Australii. Mezi jeho nejúspěšnější potomky patří bezesporu Karazi a Congaree, ale ukázal se i jako skvělý otec matek: jeho dcera Elbaaha dala např. skvělého Electrocutionist (po Red Ransom).

Arazi pedigree:
Publikováno v Jezdectví 12/2010
Autorka: Phar.Lap (Inéz Chehaibiová)
Foto: archiv autorky