Dramatický konec kariéry dostihového šampióna: oběť koliky

2014-04-19_142815

S dramatickou rychlostí šokovala Austrálii ve středu zpráva z americké Kalifornie. Phar Lap, dostihový idol posledních let, uhynul 5. 4. 1932 na koliku, která se u něj vyvinula velmi rychle a projevila velmi rapidně.

Všeobecnou lítost nad touto ztrátou projevila celá Austrálie, neboť Phar Lap byl nejen v turfu vážený jako celebrita. Nebyl to jen geniální a úžasný plnokrevník, ale jeho život byl inspirací pro mnohé Australany v těch nejtěžších časech ekonomické krize. Mnoho Australanů plakalo na ulicích…

…a všichni společně vzpomínali na jeho neotřesitelná vítězství, inteligenci i jemnost charakteru. Jeho smrt uvrhla Australský národ na okamžik zpět do temnoty. Phar Lap uhynul a ztratil navždy příležitost ukázat světu, že je ten nejlepší. Jeho podlední vítězství v Mexiku znásobilo jeho výhry, které se tak zastavily na částce 66 738 liber, což bylo pouze o 9.000 liber méně než čítaly výhry jeho americkýho soupeře Sun Beaua. Phar Lap byl pouze pětiletý a pokud by byýval žil, nebylo by pochyb o tom, že by Sun Beaův rekord v USA záhy překonal. Dost možná, že žádný jiný australský dostihový kůň nikdy nedosáhne na takovou pozici, jakou si ve světě vytvořil právě Phar Lap, který se vydal do USA a vyrval soupeřům výhru v Agua Caliente Handicapu, nejbohatším dostihu světa, což z něj bezpochyby učinilo koně číslo jedna nejen v Austrálii, ale také v USA.

Phar Lapova kariéra začala velmi neromanticky – zpočátku prohrával, co se dalo, ale pak nastal onen zázračný (skoro romantický) zvrat a on nastoupil cestu, z níž už nikdy nesešel. Po boku se svým věrným ošetřovatelem Woodockem sbíral jedno vítězství za druhým takovým tempem, až jej světová media nazvala zázrakem. A on opravdu zázrakem byl. Zvítězil v Melbourne Cupu stylem, který zvedl diváky ze sedadel. Jeho skvělé výkony budou navždy zapsány zlatým písmem v historii turfu a nikdy je nepřekryje prach zapomnění, neboť na takovou legendu, jakou byl Phar Lap již za svého života, nelze nikdy zapomenout. Inspiroval austraslký nárdod a dal mu znovu naději.

Zdroj: deník Chronicle Adelaide (7. 4. 1932)
Překlad: Phar.Lap