„Bobby a Cappy“

Konečně se mi poštěstilo sehnat poměrně kvalitní fotografii, která mě vždycky dostane, kdykoliv se na ní podívám. Není to jen absolutně ojedinělý a technicky zdařilý snímek. Má něco navíc, jakoby zachycoval auru koně, který formoval australský národ v dobách temných ekonomických zvratů, které otřásly světem ve 30. letech 20. století. Ano, legendární Phar Lap s jeho mírnou povahou, kterou lze ze snímku téměř „cítit“. Malý klučík, který se srdnatě drží hřívy na kohoutku obrovského ryzáka, dodává tomuto snímku ten pravý nádech neuvěřitelnosti. Jmenuje se Gerald Telford, ale nikdo mu neřekne jinak než „Cappy.“
„Bobby a Cappy“, 1931
Kůň, který ve svém čase vyhrával dostih za dostihem jako nezdolný bojovník a hrdina národa, tu stojí a trpělivě pózuje pro fotografa, jakoby tušil, že za pár desítek let se na tuto fotografii budou lidé dívat a žasnout nad jeho mírnou povahou, bojovným srdcem a charakterem gentlemana. I když nemá ani ohlávku, ani uzdečku, stojí Phar Lap jako socha, vědom si toho, že by svým neuváženým pohybem mohl ublížit hošíkovi, kterého mu posadili na hřbet.

Tento „dechberoucí“ snímek mi pokaždé hrne slzy do očí… Vzpomenu-li si na tragický a bolestivý konec tohoto velikána turfu v 1932, nedokážu se ubránit dojetí.

Fotografie byla pořízena v roce 1931 na farmě Bacchus March a podnětem k jejímu pořízení byl pravděpodobně Phar Lapův nadcházející „výlet“ do Severní Ameriky.

Text: Phar.Lap
Zdroj fotografie: Muzeum Victoria, Melbourne